Badanie USG miednicy

Badanie ultrasonograficzne miednicy korzysta z mocy fal dźwiękowych do stworzenia zdjęcia narządów dolnej części brzucha oraz miednicy. U kobiet badane są jama brzuszna i pochwa, a u panów badany jest odbyt. Badania tego rodzaju pozwalają ocenić układy rozrodczy oraz moczowy. USG jest metodą bezpieczną, nieinwazyjną oraz nie szkodzi bynajmniej żadnej osobie. Procedura wymaga tylko zdjęcia biżuterii oraz założenia wygodnego ubrania. Nie trzeba w żaden inny sposób specjalnie się do niej przygotowywać. Urządzenie do takiego badania korzysta z fal dźwiękowych, dzięki którym kreuje obrazy struktur i narządów ulokowanych w miednicy albo dolnej części brzucha. Dzięki badaniu na monitorze pojawiają się obrazy jajników, pęcherza moczowego, szyjki macicy, macicy oraz jajowodów u pań. Panowie mają badane pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy oraz pęcherz. Dzięki temu badaniu zdrowie mężczyzny może być prawidłowo chronione.

Jakie są wskazania do realizacji badania USG?

 

Badanie USG pozwala na:

  • weryfikację ciąży w jej wczesnej fazie;
  • sprawdzenie, czy nie występują wady rozwojowe narządów rodnych;
  • zweryfikowanie, czy nie pojawiły się mięśniaki, endometrioza, torbiele lub innego rodzaju guzy na jajnikach;
  • sprawdzenie czy nie wystąpił rak błony śluzowej macicy lub jajnika;
  • ocenę lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych i reakcję w razie, gdyby wkładki przesunęły się w niepożądany sposób.

 

Co daje usg miednicy?

Usg miednicy pokazuje czy narządy są jednolite czy wypełnione płynem. Badanie można wykonać przezpochwowo, przezbrzusznie, przezodbytniczo. Pacjent może mieć wykonane dwa rodzaje badań za jednym razem. Badanie przezpochwowe pozwala określić czy nie wystąpiły problemy z płodnością u danej osoby.

 

Jak przebiega badanie USG?

Badanie USG wymaga przesuwania przetwornika ultrasonografu po całej miednicy. Badanie to stosuje się u kobiet, a jego celem jest poszukiwanie dużych mięśniaków macicy oraz innych nieprawidłowości anatomicznych. Ultrasonografy przezodbytnicze wykorzystywane są do badania mężczyzn. Zdjęcia lub filmy z badań można utrwalić w formie cyfrowej i oglądać wielokrotnie, w celu ich analizowania i zastosowania odpowiedniego leczenia, które jest określane dzięki takiej analizie.

 

Badanie USG miednicy jest proste

Polega na tym, że pacjentka lub pacjent kładzie się na plecach. Radiolog przesuwa przetwornikiem po narządach, a obrazy pojawiają się na monitorze. Robi kilka zdjęć, które następnie podlegają ocenie i są podstawą do ostatecznej diagnozy stanu zdrowia osoby badanej. Badanie trwa krótko, ok. 30-50 minut, a jego efekt jest bardzo dokładny i precyzyjny. Przed badaniem przezbrzusznym należy wypić 4-6 szklanek wody, ale nie później niż godzinę przed badaniem. Mocz można oddać zaraz po zakończeniu badania. Badanie USG przez odbyt wymaga, aby pacjent leżał na lewym boku z ugiętymi lekko kolanami. Badanie przezpochwowe wiąże się z koniecznością opróżnienia pęcherza przed zabiegiem, pacjentka leży na plecach i lekko unosi biodra. Sonda wkładana jest do pochwy. Badania ultrasonograficzne są bezbolesne oraz w pełni bezpieczne i dlatego warto przeprowadzać je tak często, jak to jest potrzebne, traktując je jako formę profilaktyki lub wczesnej diagnozy problemów zdrowotnych. Przed każdym badaniem usg należy zadbać o właściwą higienę, poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i zatroszczyć się o przedstawienie dokumentu tożsamości, umożliwiającego potwierdzenie czy właściwa osoba zgłosiła się na badanie. Jeśli było wykonywane badanie usg wcześniej, wówczas należy przedstawić jego wynik lekarzowi w celu porównania wyników obu badań ultrasonograficznych.

 

Umów się na badanie USG w przychodni Medica2000 w centrum Warszawy.