Uzależnienia – kobiece tematy tabu, o których warto rozmawiać

Jak można się dowiedzieć w ostatnich latach uzależnienia stają się tematem, o którym coraz więcej się mówi. Warto na tym polu wziąć pod uwagę temat taki jak uzależnienia w przypadku kobiet, ponieważ mimo tego, że tematyka jest coraz chętniej poruszana to jednak jeśli chodzi o kobiety nadal o uzależnieniach mówi się po prostu za mało i często jest to temat przemilczany. A niestety jest tak, że uzależnienia w przypadku kobiet są również poważnym problemem. Alkohol czy hazard – mogloby się wydawać, że to uzależnienia dotyczące mężczyzn. Jednak nic bardziej mylnego. Uzależnienia są chorobą, która nie wybiera, a co za tym idzie nie zależą od wieku, płci czy stanu posiadania. Jak pokazują nam statystyki uzależnienia u kobiet są rzeczywiście problemem poważnym, który jest nieco bagatelizowany. Warto więc przestać ten temat mitologizować, warto o nim mówić.

 

Kobiety i uzależnienie

Definicja uzależnień mówi, że jest to nabyte zaburzenie psychiczne lub fizyczne, które będzie skłaniać nas do zażycia konkretnej substancji albo też do wykonania konkretnej czynności. W Polsce najczęściej kojarzyć się będzie z alkoholem i mężczyznami. Jednak uzależnienia kobiet jak się okazuje są bardzo częste. Jeszcze do niedawna były one mocno marginalizowane, tak że praktycznie nie było badan, które pozwalałyby ocenić jak wygląda statystyka gdy chodzi o uzależnione kobiety. Od jakiegoś czasu zaczęło się jednak takie badania prowadzić i dowiadujemy się z nich, że ilość uzależnionych kobiet nie jest wcale taka mała. Nadal jednak temat uzależnień wśród kobiet jest tematem tabu. Czemu tak się dzieje?

Trudne umotywowania społeczne

Kobieta w społeczeństwie w naszym kraju ma określoną pozycję co determinuje niektóre zachowania. Istnieje przekonanie, że kobieta odpowiada za dom, zajmuje się wychowaniem dzieci, niektóre zachowania jej nie przystoją. Konkretna pozycja jaką kobieta ma w oczach naszych rodaków sprawia, że uzależniona kobieta jeśli jej uzależnienie wyjdzie na jaw będzie niestety narażona na negatywne oceny ze strony innych osób. To zaś sprawia, że kobiety ukrywają swoje uzależnienia i najczęściej są z nimi same. To zaś sprawia, że o uzależnieniach po prostu się nie mówi. Kobiety jeśli mają ten problem za wszelka cenę starają się go ukryć, dążą do tego, by nikt się o nim nie dowiedział. Niestety taka sytuacja będzie jedynie pogłębiać problem uzależnienia i w dłuższej perspektywie trudno będzie go rozwiązać. Dlatego właśnie rozmowa o uzależnieniach będzie tak istotna, nie powinno się jej ignorować.

 

O uzależnieniach w przestrzeni publicznej

Powinno się dążyć do tego, by rozmawiać o uzależnieniach jak najwięcej w przestrzeni publicznej. Jeśli uda się doprowadzić do tego, że temat ten nie będzie ignorowany to będzie szansa na to, że również kobiety, które mają problem z uzależnieniem przełamią się i będą w stanie o tym mówić. Dla wielu Pań będzie to również szansa na to, by pokonać problem uzależnień i uzyskać pomoc zarówno w rodzinie jak i od profesjonalnych terapeutów do spraw uzależnień. Obok rozmowy trzeba pamiętać, by doprowadzić do sytuacji, w której uzależniona kobieta nie będzie musiała się obawiać tego jak zostanie potraktowana przez członków bliskiej społeczności, gdy dowiedzą się o jej problemie.