Leczenie łysienia androgenowego

Problem łysienia androgenowego jest powszechny i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to najczęstszy rodzaj łysienia. Przyczyną łysienia androgenowego jest wysoki poziom androgenów oraz predyspozycje genetyczne.

Co to jest łysienie androgenowe?

Dla prawidłowego zrozumienia problemu wypadania włosów trzeba dobrze zrozumieć jak one rosną. Nasze włosy, także te na skórze głowy wyrastają z mieszka włosowego i przechodzą regularny cykl wzrostu oraz wypadania. Wyróżniamy trzy fazy cyklu włosa:

  • anagen – wzrost włosa
  • katagen – przejście wzrostu włosa do fazy spoczynku. Dochodzi do zahamowania wzrostu.
  • telogen – faza spoczynku, której następstwem jest powrót do anagenu.

Czas trwania każdej uzależniony jest od poszczególnej okolicy ciała. Na głowie, gdzie znajduje się ok. 100 000 włosów, anagen trwa do 5 lat, katagen – ok. 2 tygodni, zaś telogen ok. 3 miesięcy. Normalnym zjawiskiem jest wypadanie ok. 100 włosów dziennie, gdyż jest to naturalną konsekwencją cyklu włosowego. W łysieniu androgenowym wydłużeniu ulega faza telogenowa włosa, przez co włos rośnie znacznie krócej. Jest to hamowane przez androgeny, czyli hormony płciowe. Ich produkcja dokonuje się w jądrach oraz korze nadnerczy w przypadku mężczyzn, zaś w korze nadnerczy i jajnikach w przypadku kobiet. U mężczyzn łysienie androgenowe rozpoczyna się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. U kobiet w podobnym wieku oraz w okresie pomenopauzalnym, kiedy to mamy do czynienia z niedoborem estrogenów i jednocześnie względnym nadmiarem androgenów.

Pod wpływem androgenów dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a następnie do ich zanikania oraz utraty włosów. Przyczyną łysienia androgenowego jest wysoki poziom androgenów oraz predyspozycje genetyczne. U kobiet czynnikiem sprzyjającym może być także nadreaktywność enzymu 5 α-reduktazy.

Leczenie łysienia androgenowego

Leki. W leczeniu łysienia androgenowego najczęściej stosowanymi substancjami jest finasteryd oraz minoksidyl. Ten pierwszy zmniejsza stężenie DHA – hormonu androgenowego, przez co hamuje wypadanie włosów. Ten drugi rozszerza naczynia krwionośne, przez co poprawia się ukrwienie skóry głowy oraz następuje odżywienie cebulek włosowych. W leczeniu stosuje się także antyandrogeny – np. spironolakton lub cyproteron u kobiet. Długotrwała farmakoterapia łysienia jakimkolwiek lekiem może powodować działania niepożądane, m.in. zaburzenia seksualne. Zwykle dobrze sprawdzają się naturalne produkty DrHair, a także ziołowe czy suplementy wpływające na wzmocnienie cebulek włosa.

Mezoterapia igłowa. Nowoczesną metodą leczenia jest wstrzykiwanie za pomocą igły substancji leczniczych i regenerujących bezpośrednio do skóry głowy, co ma na celu aktywację mieszków włosowych do produkcji włosów. W mezoterapii najczęściej stosuje się preparaty zawierające witaminy i aminokwasy. Odmiennym zabiegiem jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Dla uzyskania rezultatów mezoterapii igłowej najczęściej wykonuje się kilka zabiegów w kilkutygodniowych odstępach – wszystko jest ustalane indywidualnie ze specjalistą.

Karboksyterapia. Jest to kuracja przy użyciu dwutlenku węgla (CO2),polegająca na wstrzyknięciu go pod skórę. Zabieg poprawia mikrokrążenie, zwiększając przepływ krwi, składników odżywczych i tlenu w mieszkach włosowych.

Zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne. W profesjonalnych gabinetach specjalistycznych najczęściej stosuje się peelingi enzymatyczne i limfatyczny drenaż skóry głowy. Zabiegi te są zbawienne dla pobudzenia mieszków włosowych.