Klasyczne zegarki męskie – czym się kierować przy wyborze? Mar09

Tagi

Podobne artykuły

Klasyczne zegarki męskie – czym się kierować przy wyborze?

Dobrze dobrany zegarek nie tylko będzie funkcjonalnym gadżetem, ale też wydatnie podniesie społeczny prestiż mężczyzny i doda mu elegancji. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy wyborze zegarka.

Zegarek dobieramy do okazji i stroju

Jeśli zegarek ma podkreślić nasz status społeczny i dodać nam elegancji to niestety nie wystarczy po prostu go kupić. Musimy dokładnie określić jaki zegarek jest nam potrzebny i w jakich okazjach będzie używany. Najprościej mają ci mężczyźni, którzy potrzebują zegarek na czas aktywności fizycznej, biegania lub po prostu na wakacje. Wtedy bez wahania wybieramy model sportowy, który ma być bardziej funkcjonalny niż modny. Zegarek tego typu powinien być przede wszystkim wygodny, posiadać wiele przydatnych w terenie funkcji oraz być odporny na uszkodzenia mechaniczne i zgniecenia. Sam materiał i styl nie jest tu tak bardzo ważny, choć przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie wybrać doskonały zegarek sportowy, który będzie jednocześnie modny. Zupełnie inny zegarek wybieramy, kiedy potrzebujemy model nadający się do garnituru lub marynarki i będzie miał zastosowanie przy wieczorowych wyjścia, eleganckich kolacjach czy spotkaniach biznesowych. W takim wypadku naturalnym wyborem będzie zegarek klasyczny, który powinien mieć określone, charakterystyczne dla swojego stylu cechy.

Rozmiar i kolor

Elegancki klasyczny zegarek musi mieć odpowiednie proporcje i pasować do naszego ciała. Przede wszystkim nie może być większy od nadgarstka. Wygląda wtedy karykaturalnie, a mankiet koszuli nieładnie zaczepia się na nim i zatrzymuje, psując w ten sposób gładkość całego stroju. Przed długi czas klasyczne zegarki męskie miały standardowy rozmiar trzydziestu pięciu milimetrów, który dziś uznawany jest za nieco bardziej pasujący do kobiecych dłoni. Mimo to oraz mody na większe czasomierze nadal nie warto przesadzać z rozmiarem. Kolor zegarka powinien być stonowany. O ile w przypadku zegarków sportowych lub tych zakładanych do pracy możemy sobie pozwolić na fantazje w zakresie barw tarczy czy paska, to w przypadku eleganckiego zegarka niestety nie mamy takiej dowolności. Za najbardziej eleganckie połączenie nieustannie uważa się te, w którym występuje srebrna koperta, biała tarcza oraz czarny pasek lub srebrna bransoletka. Musimy też pamiętać, że kolor zegarka powinien współgrać z kolorem marynarki czy garnituru. Nie może też się gryźć ze sprzączką od paska, spinkami, a nawet kolorem butów czy parasola. Zegarek, który ma stanowić ozdobę, musi być integralną częścią naszego ubioru.

Jakość

Elegancki zegarek nie powinien być zbyt awangardowy. Właściwie najkorzystniej będzie, jeśli w ogóle zrezygnujemy z eksperymentów i skupimy się na klasycznych wzorach. Zbędne są nam wszelkie funkcje zegarka w postaci krokomierza, wskaźnika temperatury czy stopera. Klasyczny zegarek powinien posiadać kalendarz i ewentualnie alarm. Jego tarcza nie może być zbyt skomplikowana. Prosty minimalistyczny styl najlepiej pasuje do garnituru i uznawany jest za najbardziej prestiżowy. Zegarek powinien być markowy, ale nie może razić w oczy swoim bogactwem. Ma odgrywać rolę funkcjonalnej ozdoby nie zaś metki ze sklepu. Nie znaczy to oczywiście, że powinniśmy unikać drogich, dobrych jakościowo zegarków. Wręcz przeciwnie. Jednak ta jakość musi być na tyle oczywiste, że podkreślanie jej ceną jest zbędne. Mimo że większość użytkowników woli zegarki z mechanizmem cyfrowym, gdyż są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu oraz mniej awaryjne, to wielu ekspertów uważa, że lepszym wyborem jest mechaniczny zegarek.