Tagi

Podobne artykuły

Zacznij oszczędzać. Dobra lokata

Wybór lokaty dla przeciętnego człowieka jest nieraz nie lada sukcesem. Czym się nakierowywać przy wyborze wkładu? Czy procent jest decydujący? Jak wybrać tą najbardziej sprzyjającą dla siebie? Lokata nie jest najlepszym środkiem inwestycji, ale je3t niezagrażająca i rzetelna, co dla niektórych jest dowodzące. Osoby które nie chcą wszczynać wygórowanego ryzyka nadal chętnie z tego korzystają.

Pamiętaj, że procent to nie wszystko

Wielu wybierając lokatę nakierowuje się jedynie oprocentowaniem. Obowiązkowo procent jest nadzwyczaj znaczący, lecz takie właściwości jak częstość kapitalizacji odsetek czy wartość lokaty są także gruntowne. O ile każdy raczej wie, że wysokość nakładu pieniężnego niesie za sobą przeważające oprocentowanie, o tyle kapitalizacja odsetek jest wartą spostrzeżenia. Przez kapitalizację odsetek rozumiemy dopisywanie do kapitału pieniędzy. Logiczne jest wobec tego, że im częściej odsetki są kapitalizowane i dodawane tym dochód większy. Wynika to z tego, że odsetki są odejmowane od coraz większej kwoty. Korzystamy z magii procentu składanego

Czas lokaty

Czas wkładu nie jest też bez wartości. Im bardziej przedłużający się czas trwania wkładu, tym większe oprocentowanie, a zatem większy dochód. Oprocentowanie lokaty krótkoterminowej porównując do lokaty długoterminowej może się chwiać nawet do 2 %, co jest niemałą różnością dla większości zakładających lokatę.

Kilka rad co do wyboru lokaty.

Oprocentowanie – warto pomnieć, że jest proponowane w stosunku rocznym. Kiedy czas trwania lokaty będzie krótszy, oprocentowanie będzie mniejsze.

Wysokość oprocentowania – jest to tylko jedną z składników, które przyczyniają się na dochód. Opłaca się pomnieć na dodatek o takich czynnikach jak częstotliwość kapitalizacji odsetek, wysokość wkładu oraz czas trwania lokaty.Zysk z lokaty – przy odliczaniu wynagrodzenia należy pomnieć, że uzysk jest opodatkowany. Należy od niego odjąć 19 %.