Tagi

Podobne artykuły

Wynajem jachtu z Zadaru (Yacht rent from Zadar)

Zadar jako jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji był dla mnie obowiązkowym punktem, na turystycznej mapie Chorwacji. Jego zwiedzanie zacząłem od portu, w którym cumują piękne statki i jachty. Na nabrzeżu zamontowane są specjalne organy, które wydają niski dźwięk, przy nadchodzącej fali. Prawdziwa gratka dla turystów i coś niespotykanego w innych kurortach.
Jako że udało mi się być w mieście jeszcze przed południem i zwiedziłem nabrzeże, zanim nastał upał. Następnie udałem się labiryntem uroczych, kamiennych uliczek do zwiedzenia lokalnych kościołów i zabytki. Wśród najciekawszych atrakcji, jakie udało mi się zobaczyć, są:

  • rzymskie forum i ruiny,
  • kościół św. Donatana,
  • katedra św. Anastazji, wybudowana w stylu romańskim,
  • budynek straży miejskiej, z charakterystyczną wieżą zegarową,
  • arsenał z XVIII wieku.

Ostatnim punktem mojego zwiedzania, był wielki zegar słoneczny, umiejscony na nabrzeżu. Z tego punktu, rozciąga się ciekawy widok na zatokę, po której pływają ogromne promy, płynące do Włoch i innych zakątków Półwyspu Bałkańskiego.

Po odbyciu tego dość długiego, ale jakże ciekawego spaceru, udałem się na skosztowanie lokalnej kuchni, do jednej z nadmorskich restauracji. Ryby w okresie letnim, są tu niezwykle smaczne, a chorwacka kuchnia i alkohol, przypadają do gustu.

Podsumowując, Zadar jest obowiązkowym miejscem do zwiedzania, nie tylko dla wytrawnego konesera turystyki, ale także kogoś, jadącego do Chorwacji w poszukiwaniu ciepłej wody i pięknych plaż. Jego atrakcje zapadły mi w pamięć i z pewnością każdy, który był w tym mieście, zgodzi się z moją opinią.

 

Tłumaczenie dla obcokrajowców:

Our first day of tour exploration started from Zadar. We arrived at morning time so we can easily found the bus to reach nearby attractions without any hassles. The bus transport helped us to reach our place as per your planning arrangements. A huge water tank saved the life of Zadar people during Turkish attacks. A concrete square constructed around the wells and it serves as doors for skateboarders. This kind of unique well made us to learn more about ancient times. We thought that it is really worth to visit Croatia with family after seeing its attractions in online.

Starring on sea organ and sunsets were our desired things in Zadar. We hired a boat rental to view the lovely nature of sunset. Our kids dived into the sea and enjoyed their time in sea waves. A backdrop of blood red sunset in front of the sea was really an amazing experience that we cannot forget in our lifetime. We never look at this beauty of nature in our existence. Lots of people were crowed to see this wonderful view of sunset. We had a good evening time while watching the lovely sunset.

 

Za źródłem / Source from: Tipps for sailors who rent yacht from Zadar